Küsimus: Mõtlesin, et võiks tulevaste põlevde jaoks maki lindid ära digitaliseerida.
Kas siin on väga oluline, mis makiga need lindistati?
Vastus: Minnes aga ajas tagasi, siis teadaolevalt on Euroopas viimase, umbes 50ne aasta jooksul, kasutatud olmetehnikas kaherealist mono salvestust, kiirusel 19, 9 või 4 cm/sek. Neist kahte viimast kasutati 60-70ndatel.
Minu kasutuses olev tehnika võimaldab maha mängida nii 9 Stereo ja mono kui ka 19 stereo ja mono salvestusi. Kiirust 4 cm/sek see riist tõepoolest ei toeta. Mis võib aga praktikas olla märksa suurem probleem, on lintide vastupidavus kerimisele ja ka mahamängimisele - nad võivad sageli katkeda. Aeg on lintide aluspõhjale mõjunud halvasti, eriti kui lindid on seisnud toas, lae all asuvates, kuivades panipaikades. Seega, olenevalt lindi kvaliteedist, ei pruugi kõigist asja saada. Vene ajal kasutati palju Svema nimelise tehase linte, sh tüüp 6, 8 või 10. Neist 6 on kõige viletsama põhja peal. Kui teil juhtumisi alles ka originaal karbid, siis sealt saate vaadata, millega tegu. Tüüp 10 lint on venimiskindlama, pealt nähtava "läikiva" pinnaga, tüüp 6 aga tumepruun, matt. Reeglina viimast ei kannata üldse venitada, katkeb esimese tõmbega.

Küsimus:  Kuhu ma lindi saadan?

Vastus: Soovitan kasutada kullerfirmade teenuseid (Omniva, Smart või ka Cargobuss). Saajaks märkige Pärnu, Meediamaania OÜ Urmas Salmu ja tel 5177974, sellest piisab.

Küsimus: Kuna mul nende videokassettidega natukene kiire ka, siis küsin, et millal saaksite tööga ühele poole?

Vastus: Aega saan prognoosida siis, kui esimene kassett tehtud. Kuna kogu töö teeb 1 arvutiga, siis mitut protsessi korraga teha ei saa, mistõttu aeg venib. Lühidalt on tööde järjekord:
1. Kasseti materjal salvestada originaalilt (iga lõik lindil on arvutile 1 fail) Seega iga minut on reaalajas võrdeline kassetti algse suurusega ja võtab mahamängimiseks sama aja.
2. Sama materjal tuleb renderdada tervikfailiks, mis reeglina on ajaliselt mahukas.

Võin teha renderdamata, see aga tähendab, et iga salvestatud lõik jääb omaette failiks, nagu foto. Renderdamine liidab lõigud tervikuks.

Küsimus: Mis see kõik maksab?

Vastus: Minu soovitus oleks iga kassett teha üheks failiks, nii saab neid kuidagi hiljem ka eristada.
Kui on 21 kassetti, siis arvestame, et tööaega tuleb arvestada reaalajas ja 21 tundi x 8= 168 €.
Lisaks kulub kaasnevatele töödele mingi aeg, täpselt pole võimalik määrata, aga ligikaudu 10-20 min
kasseti kohta. Ümardatult teeb see 2-2,5 tundi lisaks ehk 16€.

Jääksin siiski ligikaudse ajalise määrangu juurde, sest see või tulla nii suurem kui ka väiksem.
Kõikumised ajas sõltuvad nii tegelikust salvestatud mahust igal kassetil, kui ka sellest, kuidas
kujuneb failiks salvestamine ja millise resolutsiooniga neid pärast renderdada. Lihtsamalt - töö
arvutis on see, mida ma hetkel väga täpselt määrata ei saa.

 
UA-34877332-1